Populární Příspěvky

Redakce Choice - 2019

Docela brzy vaše nositelná zařízení vám řeknou, když budete chtít nemocný

Pokud o tom přemýšlíte, většina z nás je již spojena s nějakým typem nositelného zařízení, které dokáže číst naše životy. Co kdyby vám Apple Watch, Garmin nebo Fitbit mohl dopředu říct, že se dostanete špatně? Dobře vědci na Lékařské fakultě Stanfordské univerzity zjistili, že nositelná zařízení, která monitorují teplotu, srdeční frekvenci a další vitální znaky, mohou sledovat naše celkové zdraví a upozornit nás, když budeme nemocní.

Může se vám také líbit: Váš sledovatel Fitness může prodat Vaše osobní údaje

Během nedávné studie 60 účastníků používalo zařízení, které shromáždily více než 250 000 měření důležitých dat za den - věci jako je srdeční frekvence, hladiny aktivity, spálené kalorie, teplota pokožky, hladina kyslíku v krvi a způsoby spánku. Jak se výzkumníci dozvěděli o normálních vzorcích základních údajů pro každého účastníka studie, hledali odchylky od těchto modelů, aby předpověděli nemoci nebo jiné faktory, které by mohly ovlivnit jejich celkové zdraví.

Ředitelka Centra pro genomiku a personalizovanou medicínu Stanfordské univerzity a vedoucího studijního spisovatele Dr. Michael Snyder říká, že dostat výstrahu na váš smartphone, že se chystáte na zvracení, bude ve skutečnosti spíše realitou. "Vaše auto má 400 senzorů a kontrolky palubní desky se rozsvítí, když dojde k nějakému problému, jako kdyby motor začal přehřát nebo jste téměř vyčerpali plyn," řekl doktor Snyder. "V budoucnu budete mít několik senzorů, které vám přenášejí informace do vašeho smartphonu, což se stane vaším panelem pro zdraví. Výstrahy slyšíte se zvýšenou srdeční frekvencí nad vaší normální hladinou a zjistí se abnormality srdečního tepu - umožní to včasné odhalení onemocnění, možná i předtím, než ji zjistíte sami. "